DIGITALNE PRIPREME ZA MALU MATURU

Današnji zadatak iz srpskog jezika podsetiće nas na poznatu junakinju Jovana Sterije Popovića koja pokušava da stekne uglađene i fine manire. Verujemo da znate o kome je reč, ali će vam profesor Branislav Minčić pojasniti i kojoj književnoj vrsti pripada to delo.

Sećate li se oksida i njihove primene? Profesorica hemije Ivana Rašković objašnjava koji je oksid izuzetno važan u proizvodnji sapuna o kome se ovih meseci toliko priča.

Profesorica Marina Dorocki kroz današnji zadatak iz fizike analiziraće unutrašnju energiju vode i njen značaj kod promene agregatnih stanja.

ZADATAK IZ SRPSKOG, HEMIJE I FIZIKE
(25.03.2020.)

ZADATAK IZ HEMIJE – Fizička i hemijska svojstva supstanci
(26.03.2020.)

Koja je uloga naših čula, a koja mernih instrumenata u određivanju fizičkih i hemijskih svojstava neke supstance? Ako ulje i voda međusobno ne reaguju, da li je to njihovo fizičko ili hemijsko svojstvo? Odgovor daje profesorica hemije Ivana Rašković.

ZADATAK IZ SRPSKOG JEZIKA – Delo Jovana Sterije Popovića
(26.03.2020.)

Da li znate koji narodi u našem okruženju koriste ćirilično pismo? Profesor srpskog Branislav Minčić objasniće vam da to nije samo jezičko, već i kulturološko pitanje zbog kog se treba malo podsetiti i istorije.

ZADATAK IZ GEOGRAFIJE – Kretanje morske vode
(28.03.2020.)

Na koje se sve načine može kretati morska voda? Jeste li čuli za “morske mene”? Da li je istina da je brzina koju cunami postiže jednaka brzini kretanja putničkog aviona? Na ova pitanja odgovore nam daje profesorica geografije Ljiljana Samardžić.

ZADATAK IZ ISTORIJE – Iskrcavanje u Normandiji
(28.03.2020.)

Zašto je bila važna Teheranska konferencija i ko su bile ličnosti koje su zvali “velika trojica”?
Kako je izgledalo iskrcavanje savezničkih jedinica u Normandiji 1944. godine?
Poslušajte zanimljivu priču profesora Zorana Horavtova.

ZADATAK IZ MATEMATIKE – Rešenje bez računanja
(28.03.2020.)

Kako je moguće rešiti zadatak iz matematike bez računanja pokazaće nam profesorica matematike Mirjana Jovanović. Radi se o obaranju svetskog rekorda u plivanju. Uz pomoć logičkog razmišljanja, zadatak je moguće rešiti za svega desetak sekundi!

ZADATAK IZ FIZIKE – Brzina svetlosti
(28.03.2020.)

Da li ste znali da je Sunčevoj svetlosti potrebno čak 8 minuta da stigne do Zemlje? Kako ćemo doći do tog podatka ako znamo da je Zemlja od Sunca udaljena čak 150 milona kilometara objašnjava profesorica fizike Marina Dorocki.

ZADATAK IZ BIOLOGIJE – Biocenoza
(28.03.2020.)

Da li svi biljojedi na jednoj livadi čine biocenozu ili je to možda slučaj sa ribama u reci? Ako ne, koji deo slagalice nedostaje? Odgovor na to pitanje daće nam prof. dr Borislav Čubrilo.

Izvor: Radio-televizija Vojvodine

http://www.rtv.rs/sr_ci/matura